Valérie Zawadská

 
 
 

Rozhovor k seriálu Znamení koně - Valérie Zawadská.

(www.ceskatelevize.cz, únor 2011)

 
 
 
 
 
Znamení koně.

Valérie Zawadská, známá herečka, která byla za svou letitou vynikající hereckou práci v dabingu korunována jeho královnou. V seriálu Znamení koně hrála spolu s Oldřichem Navrátilem svéráznou manželskou dvojici Havránkových.

 
     
 

Valérie, vy jste hrála ze všech herců seriálu Znamení koně v nejvíce televizních filmech či seriálech. Víte například, že příští rok oslavíte třicáté výročí svého účinkování ve svém prvním seriálu – Malý pitaval z velkého města?
To se mi ještě před všemi kolegy a filmaři třásla kolena a byla jsem ze všeho krásně vyjukaná… Ne, že by to dnes bylo jiné, ale je to nějak příjemnější a dnes už se na to roztřesení těším.

 
     
 

Ještě před tím, než jste se objevila ve zmiňovaném krimi seriálu, jste si jako mladičká – ještě studentka DAMU – zahrála ve filmu Ten svetr si nesvlíkej. Jak jste se cítila při natáčení svého vůbec prvního filmu? Jakými kmotry – zasvětiteli do tajů profese – pro vás byli Iva Janžurová, Stella Zázvorková, Zdeněk Řehoř, Karolína Slunéčková, Petr Nárožný a další, kteří ve zmíněném filmu hráli taktéž?
Byl to můj první film a pro mne je dodnes tajemstvím, kdo mě tehdy namluvil. Nikdy jsem se to nedozvěděla. Asi mě zapomněli pozvat na postsynchrony. Nastoupila jsem tehdy do Západočeského divadla v Chebu a moje jediná scéna se točila ve Františkových Lázních s Jiřím Krampolem. Byl galantní a kolegiální, asi věděl, jak mi je. Dodneška, když přijedu hrát do divadla ve Františkových Lázních, sedím v šatně na židličce, kde mě líčili. Ve studiu jsem se pak setkala s paní Janžurovou a panem Nárožným. Nepočítala jsem tehdy Mirka Vladyku, vždyť to byl spolužák z DAMU. A setkání to pro mě z pochopitelných důvodů bylo nezapomenutelné.

Vzpomenete si ještě na svou úplně první klapku v životě? Padla zřejmě ve výše jmenovaném filmu. Vybavíte si, s kým jste v tu chvíli byla na place a co se točilo?
Jiří Krampol a procházka k divadlu v příšerných starorůžových šatech.

 
     
 
Valérie

Valérie, z vašich dalších seriálů jmenujme ty nejznámější Dobrodružství kriminalistiky, O zvířatech a lidech, Četnické humoresky, Rodinná pouta, Ulice, Vyprávěj. Z vašich filmů vzpomeňme namátkou na snímky Saturnin; Vážení přátelé, ano; Rozpuštěný, vypuštěný. Který z dalších seriálů a filmů, v nichž jste účinkovala, neprávem zapadl, ač byl podle Vás dobrý? Na který méně známý vzpomínáte ráda?
Hříchy pro pátera Knoxe, I ve smrti sami (ačkoli to byl film), Tři králové – nádherný třídílný film Karla Kachyni, vzpomínám ráda na film Jaromila Jireše Lev s bílou hřívou,  nebo  Kráva  K.  Kachyni  a  na mnohé další pro

 
  setkání se skvělými lidmi.  
     
 

Hrála jste v pěkné řádce filmů a seriálů. To mimo jiné znamená, že jste spolupracovala s mnoha režiséry. Na některé jistě vzpomínáte ráda, na jiné zas tak ne. Vyjmenovala byste pětici režisérů (mimo dabing), s nimiž jste spolupracovala či spolupracujete nejraději?
Jaromil Jireš, Karel Kachyňa, Dušan Klein, Karel Smyczek, Antonín Moskalyk.

Kdy jste se poprvé při natáčení setkala s Milanem Cieslarem?
Ve třetím ročníku na DAMU, kdy Milan točil svou ročníkovou práci. Poprvé jsem přesvědčovala režiséra, že není nutné v této scéně být do půl pasu nahá. A povedlo se, skončila jsem jenom ve spodním prádle. Byla jsem si jistá, že méně je někdy více…

V seriálu Znamení koně hrajete Marču Havránkovou. Vašeho muže – Havránka ztvárňuje Oldřich Navrátil. Jste v seriálu – dá se říci – prostá ženská, která na farmě manuálně pracuje a pečuje o koně. Dříve bychom řekli dělnická profese v zemědělské výrobě. Shodou náhod vaši rodiče v zemědělství opravdu pracovali. Valérie, uvažovala jste někdy, co byste v životě dělala, kdyby se vám nepodařilo prosadit v herecké profesi? Nebyla byste třeba farmářkou, chovatelkou koní?
To v žádném případě nehrozilo. Původně jsem chtěla být ředitelkou dětského domova, kde bych si založila amatérský divadelní soubor a režírovala bych. Taky jsem v patnácti absolvovala kurz režie s hrou M. Horníčka Dva muži v šachu. Krásná drzost mládí mi dovolila hrát jednu z hlavních rolí.

 
     
 

Ještě k Vašemu původu. Narodila jste se ve Šternberku na Moravě. O kousek dál na sever – v Ostravě se narodil Richard Krajčo, Milan Cieslar zase v Českém Těšíně. Nevytvořili jste spolu při natáčení Klub Severomoravanů? S kým jste při natáčení byla v partě?
Se všemi. Ale přiznám se, že jsem měla strach z Vilmy Cibulkové. Nevysvětlitelný a naprosto zbytečný. Profík se smyslem nejen pro humor. Při natáčení nebylo třeba budovat „party“. Sešla se skvělá „banda“ bláznů, kteří svou práci milují.

Jak jsme již prozradili, vašim seriálovým manželem ve Znamení koně byl Olda Navrátil. Prozradíte nám na něj něco úsměvného? Dokážete si představit, že byste mu byla partnerkou i v civilním životě? Jaké bylo Vaše první herecké setkání?
Velmi ráda jsem se s Oldou potkávala při Rodinných poutech, kde byl mým poněkud prchlivým bratrem a tam jsme se vyřádili. A protože vím, že jako každý z nás má „své dny“, tak si nechám svého partnera a s Oldou se ráda setkám při další práci nejen ve Zlíně.

 
     
 

Děkuji za rozhovor.

 
     
     
     
 

Znamení koně. Klikni pro větší obrázek v novém okně.

Znamení koně. Klikni pro větší obrázek v novém okně.

Znamení koně. Klikni pro větší obrázek v novém okně.

 
     
  Video: Rozhovor s Valérií Zawadskou  
  Foto ze seriálu Znamení koně.  /2009-2010 ČT/  
     
 

>>

 
     
 
 
 

 

www.ceskatelevize.cz

 
 

 

http://www.valeriezawadska.eu

Copyright © Valérie & R K K, Design by R K K. Webmaster

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Zavřít okno.