Valérie Zawadská

 
 
 
Festival Zlín: Zawadská četla dětem pod dohledem čertice.
(http://zpravy.idnes.cz, 1. června 2010 0:00)
 
 
 
     
 

Tradiční doprovodné čtení pro děti se letos zaměřilo na knihy, které inspirovaly Karla Zemana k jeho filmům. Třída třeťáků ze Základní školy ve Velkém Ořechově a Zlíně nejdřív v čítárně oddělení pro děti Krajské knihovny Františka Bartoše narazila na figurínu čertice s brýlemi na nose v životní velikosti a takřka vzápětí dorazila i hvězda českého dabingu, herečka Valérie Zawadská.

 
     
 

Začínal druhý den tradiční doprovodné akce U čerta s knihou, na které vybraní festivaloví hosté předčítají dětem ze zlínských škol. Ty se tak mohou těšit například na oblíbenou „kouzelně školkovou“ Magdu Reifovou ve středu, Vilmu Cibulkovou s Miroslavem Etzlerem ve čtvrtek či komické duo Pavel Liška a Josef Polášek v pátek.

 
     
 

Letos samozřejmě nešlo opominout kulaté jubileum narození nejslavnějšího zlínského filmaře, režiséra Karla Zemana. Téma předčítání proto bylo jasné – literární díla, která Zemana inspirovala k jeho filmům. V pondělí před polednem došlo na jeho zpracování Pohádek tisíce a jedné noci, jen podmanivý projev Jana Třísky nahradil v příběhu O ebenovém koni neméně charizmatický hlas herečky, jejímiž ústy na plátně i v televizi promluvily například Claudia Cardinalová, Sophie Lorenová či Sigourney Weaverová.

 
     
 

Na zlínský festival jezdí herečka velmi ráda, protože „je pro děti a taková myšlenka by se měla co nejvíce podporovat“, jak sama řekla. Zlína a jeho okolí si užije dost i mimo festival, protože tu už několik měsíců natáčí s Milanem Cieslarem detektivní seriál Znamení koně.

 
     
  Svým dětem četla Fíka i Pottera  
     
 

Po skončení čtení chtěly děti vědět co nejvíc – kdy začala točit či v kolika hrála pohádkách. A samozřejmě, co četla svým dětem. „Svým dvěma klukům jsem četla od začátku,“ přiznala se. „Začínali jsme Maxi psem Fíkem, pokračovali klasickými pohádkami od Němcové či Erbena a neodpustila jsem si ani nádherný text Malého prince. Nakonec jsme skončili u všech pěti dílů Harryho Pottera, což teda bylo téměř nadlidské dílo. A šestý a sedmý díl mi nakonec četli za trest oni,“ uzavřela se smíchem herečka.

 
     
 

Valérie Zawadská četla včera před polednem Pohádky tisíce a jedné noci. A pak se jí děti vyptávaly na všechno.

 
     
     
 
 

>>

Autor:  · Jan Dušek

>>

 
 
 
 
 
 
 
www.idnes.cz
http://zpravy.idnes.cz
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

http://www.valeriezawadska.eu

 

Zavřít okno.

Copyright © Valérie & R K K, Design by R K K.