Valérie Zawadská

 
 
 
Valérie Zawadská: Budu znít kosmem.
(TV Revue č.37, září 2008)
 
 
 
 
 
 
Klikni pro větší obrázek v novém okně.
Po příchodu na místo setkání do kavárny na pražském Karlově náměstí jsem ji zastihl ještě v živé diskusi se zpěvačkou Marcelou Březinovou. Samozřejmě mě zajímalo, co jen mohou mít tyto dvě dámy společného…
 
Prozradíte mi to?
Připravujeme nový pořad s mým vyprávěním, které budou doprovázet právě

Marceliny písničky. Tyto kontaktní živé talk show, jak se tomu dnes moderně říká, mám strašně ráda. V podobném duchu probíhá i mé pravidelné čtvrtletní setkávání s diváky v Divadle Palace pod názvem Valérie a její lásky.

 
     
 

Na co se vás lidé nejčastěji ptají?
Samozřejmě že na soukromí, a pak také na kolegy, kteří se mnou hrají v seriálech. Když jsem se například ještě objevovala ve Velmi křehkých vztazích, nezřídka padaly otázky typu: Je taková Dana Morávková i v civilu? A jaká je doopravdy Alice Bendová? No a já pak odpovídám podle pravdy přesně tak, jak dotyčné znám.

Jak zareagujete ve chvíli, kdy vám někdo položí třeba velmi osobní nebo nepříjemnou otázku?
Způsobem, jakým to dělám vždycky: Zeptejte se na co chcete, já vám, na co budu chtít, odpovím…

Přejděme tedy k první „regulérní“ otázce. Už se připravujete na oslavu svých nadcházejících kulatin?
Nijak moc vášnivě. Mám ale kamarádku Šárku Nácovskou, která mě už po léta obléká na veškeré významné společenské akce. No a ta se před časem nechala slyšet, že mi to jen tak neprojde… Když totiž před dvěma roky tyto druhé pětadvacetiny slavila ona, zajišťovala jsem jakousi „kulturní“ vložku. Mám se tedy prý nechat překvapit. Pravděpodobně tedy oslavovat budu, ale vzhledem k tomu, že hned druhý den moderuji předávání  Cen Františka Filipovské-

 
 

ho za dabing v Přelouči, určitě se nebude jednat o nic bujarého. Žádný Žofín a podobně.

Co vás přimělo kývnout na nabídku k moderování tak velké akce?
Já měla tu čest být už třikrát v porotě této velice prestižní události. A když mě letos organizátoři pověřili, abych diváky provázela slavnostním večerem, nedalo se to odmítnout. Samozřejmě mám malé moderátorské zkušenosti, nicméně nebráním se ničemu a jsem za tuto pracovní příležitost ráda už proto, že se dabingu věnuji přes dvě desetiletí.

 
     
 

■ Kdy jste pocítila největší popularitu?
Myslím že v letech 2000 a 2001. V této době jsem totiž dostala to úplně největší zrcadlo TýTý pro absolutního vítěze ankety televizní popularity. Ale co je to popularita a sláva? Spíš bych na tuto otázku odpověděla, kdy jsem se dostala do širšího povědomí diváků. Bylo to zhruba před třinácti lety v období vysílání Dynastie, kde jsem dabovala mrchu Alexis.

 
     
 

Existují nějaké situace, které při dabingu opravdu „nemusíte“?
Ačkoli zpívám strašně ráda, tak ve chvíli, kdy mám ve scénáři napsáno, že se v nějaké scéně objeví písnička Happy Birthday, doslova se orosím. Tento song, jak říkáte, opravdu nemusím a vždycky jsem pak ráda, když to někdo z kolegů nazpívá přede mnou a já se k ostatním jen přidám. Můj hlas se pak v tom „davu“ naštěstí ztratí.

V současné době ale také pracujete hned na dvou zajímavých seriálových projektech…
Ten první připravuje Nova Cinema a jedná se o velice hezký a citlivý seriál z prostředí kosmu, kde dabuji prezidentku Lauru. Děláme na něm s panem režisérem Michalem Pavlíkem. V dalších rolích se objeví například Lumír Olšovský nebo Lukáš Hlavica.

A ten druhý?
V květnu mi zavolal produkční Ivan Nagy, s nímž jsem točila naposledy přesně 17. listopadu 1989 film V rannej hmle, zda bych si nechtěla zahrát ve slovenském seriálu Obchod so šťastím. Jedná se o projekt STV1, který vzniká a funguje stejným způsobem jako „naše“ Ulice. Zatím jsem měla tři natáčecí dny, tak uvidíme, co scenáristé s mojí figurou zamýšlejí dál. Hraju stárnoucí madam, co si platí mladého milence. Na celé věci mě zklamalo jen to, že moje postava mluví česky. Nicméně si ze slovenštiny překládám všechny scénáře a někdy bohužel pozoruji, že si v ní už nejsem tak úplně jistá.

Co taková herečka podniká ve volných chvílích na Slovensku, když má zároveň i „rodinné“ volno?

 
 

Popíšu vám to úplně přesně. Vybavuji si, jak jsem jela pendolinem do Bratislavy. Z nádraží mě odvezli taxíkem do hotelu, dali mi texty a dispozice na druhý den. Šla jsem si hned lehnout. V šest ráno mě probudil budík, abych už o hodinu později seděla v autě směr studio, kde najednou zjistíte, že je devět večer a jedete zpátky na hotel. Tam si můžete na chvíli pustit televizi, dát sprchu,  pak  cigaretu   a   usnout,

 
 

protože ráno v šest pro změnu vstáváte.

 
     
 

Neříkejte, že jste aspoň jeden večer nešla prozkoumávat krásy nočního života Bratislavy…
Měla jsem to štěstí, že hned druhý den mého pobytu byla v Divadle Astorka Korzo 90 premiéra na vsi. Po dvou letech jsem se tak konečně opět setkala se Zuzkou Krónerovou a jejími kolegy. Představení bylo úžasné a absolutním vrcholem pro mě byl okamžik, kdy jsem šla hercům poděkovat za skvělý zážitek a Zuzka mi nabídla tykání. To se samozřejmě muselo zapít. Po dvou deckách bílého jsem už ale musela zase „valit“ na hotel, čekalo mě totiž další brzké vstávání. Vidíte, žádný skandál. Je to úplně stejný pracovní den jako tady v Praze. Jen s tím rozdílem, že tam občas mluvím slovensky.

Nevloudí se vám pak při natáčení do textu nějaké to „cizí“ slovo?
Ne, ne. Ale protože slovenštinu, jak už jsem se zmínila, velmi ráda používám, každou volnou chvíli mezi natáčením využívám k tomu, abych si povídala buď se štábem, nebo s kolegy. Nechám se pak od nich neustále opravovat a poučovat, protože se čím dál tím víc stydím za to, jaké v ní kolikrát dovedu udělat chyby.

 
   

Jak vidím, čeká vás spousta nových a především zajímavých událostí. Myslíte si, že se u vás s druhou pětadvacítkou začne psát i druhá kapitola života?
Účinkuji v nádherném představení Divadla Palace, které se takto jmenuje. Pravda, hraji tam postavu asi o jedenáct let mladší a já dodnes obdivuji všechny diváky, co na to přistoupí. Tu hru mám ale strašně ráda. Vypráví o druhé kapi-

 

tole ve smyslu hledání nového vztahu, smyslu života… A to já nemusím. Všechny tyto pro život důležité ingredience totiž dávno mám. Takže proč druhá kapitola? Spíš druhá nebo další etapa… Ale teď už začínám mluvit jako kniha. Jiří, to je vždycky ta nejlepší chvíle, kdy se mnou povídání raději hned ukončit. (Mrkne na mě a zapálí si poslední cigaretu.)

 
 

 

 
     
 

Vizitka.

 
     
     
     
 
- Jiří Landa -  
Foto: Marie Votavová, Divadlo Palace a archiv TVR

>>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

http://www.valeriezawadska.eu

 

Zavřít okno.

Copyright © Valérie & R K K, Design by R K K.