Valérie Zawadská  
 
   Novinky
   Divadlo
   Film
   Televize
   Dabing
   Rozhlas
   Fotoalbum
   Životopis
   Kontakt
   Linky
   e-mail
   Zpět
   Home

 

 

logo V Z

Oficiální webové stránky Valérie Zawadské.

  Rozhovory:

Hostivický měsíčník

 
 
 
 

 

 

 

Valérie Zawadská nejen o poezii a dabingu

 

Hostivický měsíčník, duben 2016, ročník 43

 
   

Královna českého dabingu představuje Antonína Dvořáka za doprovodu Doležalova kvarteta.

 
Klikni pro větší obrázek v novém okně.

Třetí abonentní koncert letošní sezóny bude ve znamení hudby skladatele Antonína Dvořáka v podání Doležalova kvarteta. Program doprovází výňatky ze života a korespondence skladatele Antonína Dvořáka přednesené vynikající českou herečkou Valérií Zawadskou.

 
 

Jak vznikla Vaše spolupráce s muzikanty Doležalova kvarteta?
Odpověď je snadná. Oslovil mě Roman Janků, domluvili jsme se na termínu našeho prvního vystoupení, poseděli jsme nad scénářem a 4. 7. 2015 v kulturním domě v Rapotíně na Šumpersku jsme měli první koncert. Krásný večer to byl. A jsou další, což mne těší převelice. Navíc s mladými a úžasnými muzikanty.

 
   

Proč jste si pro tento společný projekt vybrali právě hudebního skladatele Antonína Dvořáka?
Tato otázka by měla směřovat spíše na agenturu, která mě oslovila. Její šéf připravoval texty a vůbec celou dramaturgii našeho koncertu. Jsem ráda, že mě přizval.

 

Agentura J+D, Roman Janků: Nápad Doležalova kvarteta zařadit na program oba Dvořákovy nejznámější kvartety – Slovanský a Americký – mě nadchl. Měl jsem ale pocit, že se nabízí příležitost uchopit téma netradičně.

 

Vzpomněl jsem si, že existuje Dvořákova sebraná korespondence, která skladatele přiblíží v dobovém kontextu. Výsledkem je divácky atraktivní spojení klasické hudby s mluveným slovem v podání skvělé Valinky Zawadské. Momentálně připravujeme podobný koncept o dalším českém velikánovi Leoši Janáčkovi.

Valérie Zawadská a Doležalovo kvarteto.

 
   

Je o Vás známo, že máte ráda poezii. Pracujete ještě na nějakém dalším projektu, který propojuje hudbu a recitaci? Popř. plánujete nějaký další program s Doležalovým kvartetem?
Už téměř 14 let brázdíme po vlastech českých i moravských s pořadem „Harfa ve sněhu“ s Lydií Härtelovou, vynikajicí harfenistkou, jde o poezii Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška a chystáme se na Malého Prince. Ale kdy?...

 
   

Jste šestinásobnou vítězkou ankety TýTý v kategorii dabing a vaším hlasem promlouvalo několik mimořádně slavných hereček, například Claudie Cardinalová, Sophie Lorenová, Goldie Hawnová nebo Sigourney Weaver. Kterou svoji dabingovou roli máte nejraději?
Na to se těžko odpovídá, ta práce mě nesmírně baví, ale nemohu vyzvednout jednu nebo dvě role. Práce s mikrofonem je úžasná i v rozhlase nebo při namlouvání audioknih.

Jste velmi zaměstnaná žena. Jak relaxujete ve volném čase?
Spánek, četba, spánek a někdy procházka, ale to tak maximálně o prázdninách. V sezoně je málo času.

Jdou Vaši synové profesně ve Vašich šlépějích?
Ne!!! Věnují se muzice, po svém otci.

 
   

Co Vás aktuálně nejvíce zaměstnává? Kde Vás mohou diváci vidět?
Zkouším novou hru režiséra Karla Janáka „Stvoření světa“ v produkci Divadla různých jmen, pražská premiéra bude 21. dubna v Divadle Radka Brzobohatého. Přijďte se podívat! Hraju taky v Divadle Na Jezerce a v dalších divadlech.

 
   
Valérie Zawadská  
   
   
     
 

VALÉRIE ZAWADSKÁ
(* 1958) je česká herečka a jedna z nejznámějších českých dabérek (šestinásobná vítězka ankety TýTý v této kategorii). Vystudovala DAMU v Praze, působila v Západočeském divadle v Chebu, Severomoravském divadle v Šumperku a v Městských divadlech pražských. Jejím životním partnerem je muzikant Roman „Krokus“ Kříž, mají dva dospělé syny.

 
 

 

 
 
   
     
 

DOLEŽALOVO KVARTETO
je soubor mladých hudebníků, kteří navazují na dlouholetou tradici české kvartetní školy. V roce 2003 jim profesor Karel Doležal předal název souboru, který založil již v roce 1972.
Inaugurační koncert nového Doležalova kvarteta proběhl v dubnu 2005 v komorním cyklu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.
V roce 2008 kvarteto postoupilo do semifi nále soutěže International Chamber Music Competition v japonské Osace, získalo také 3. cenu na Mezinárodní soutěži Maxe Regera v německém Sonderhausenu (2009) a 2. cenu na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně (2010).
Kvarteto koncertuje v zahraničí (Německo, Francie, Belgie, Itálie, Polsko, Maďarsko atd.), na domácí půdě se představilo např. v cyklu Českého spolku pro komorní hudbu.
Kvarteto také nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi a v roce 2014 natočilo CD pro německou společnost ClassicClips. V současné době hraje ve složení Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský (housle), Martin Stupka (viola) a Jan Zvěřina (violoncello).
Doležalovo kvarteto je podle výsledků 21. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka nejlepším českým smyčcovým kvartetem v Čechách.

 
 

 

 
 
   

 

 
- Rozhovor: Hostivický měsíčník -  
Foto: Hostivický měsíčník

>>

 
   
   
   
   
   
   
   
   

www.mksh.cz/hostivicky-mesicnik/

www.hostivice.eu/hostivicky-mesicnik/

 

 
 
 
 
 
 

Copyright © Valérie & R K K, Design by R K K.